Skocz do zawartości


Wady i Zalety systemu plików FAT i NTFS


 • Please log in to reply
2 odpowiedzi na ten temat

#1 kolmen

kolmen
 • SL Princeps
 • 657 postów

Napisany 01 czerwiec 2006 - 22:32

Zastanawiacie się, jaki system plików wybrać na nowym dysku twardym? Zdecydowanie polecam system NTFS. Dlaczego? Przeczytajcie, jakie funkcje i możliwości oferuje NTFS:
Obsługa dużych dysków i lepsza alokacja plików - jedną z najważniejszych cech jest obsługa dużych dysków (do 2 terabajtów [TB]) oraz lepszy system alokacji plików, dzięki czemu mniej obszaru dyskowego jest marnowane. Dane są lepiej składowane, przez co dostęp do nich przebiega wydajniej.
Zabezpieczenia NTFS - kolejną ważną funkcjonalnością NTFS są zabezpieczenia. Stosując ten system plików, możecie ustawić praktycznie dla każdego obiektu (dysku, folderu, pliku) osobne uprawnienia, inne dla różnych użytkowników systemu. Dzięki temu sytuacja, w której użytkownicy nie powinni mieć dostępu do dokumentów pozostałych osób jest bardzo prosta do zrealizowania. W przypadku posiadania systemu plików FAT32 nie da się już tego zrobić bez pomocy narzędzi firm trzecich (sam system nie udostępnia takich funkcji).
Szyfrowanie (EFS) - drugą opcją dotyczącą zabezpieczeń jest szyfrowanie EFS (Encrypting File System). To potężne narzędzie pozwala na takie zabezpieczenie obiektów, że w rezultacie tylko jeden użytkownik będzie mógł uzyskać dostęp do zaszyfrowanych danych. W przeciwieństwie do zwykłego nadawania uprawnień, tutaj administrator nie może w żaden sposób wtargnąć do plików, ponieważ przejęcie obiektów na własność (co w pierwszym przypadku powoduje uzyskanie dostępu) nic nie da, dane dalej będą zaszyfrowane. Sam proces szyfrowania jest bardzo prosty i ogranicza się do zaznaczenia pola wyboru Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane w oknie dialogowym Właściwości/przycisk Zaawansowane. Szyfrowanie NTFS jest procesem nieodwracalnym i w momencie, gdy utracicie certyfikat odpowiedzialny za deszyfrację (czyli np. przeinstalujecie Windows lub usuniecie swojego użytkownika z systemu), niemożliwe będzie odzyskanie zaszyfrowanych plików! Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy przed zaszyfrowaniem danych wyznaczyliście jednego użytkownika jako Agenta odzyskiwania. Wtedy jest on w stanie odszyfrować Wasze pliki.
Kompresja - kompresja NTFS to kolejna funkcja, pozwalająca zaoszczędzić miejsce na dysku twardym. Kompresji możecie poddać zarówno pojedynczy obiekt, jak i cały dysk. Zarówno szyfrowanie, jak i kompresja są całkowicie niewidzialne dla użytkownika. Uzyskanie dostępu do zaszyfrowanych danych, mając do nich uprawnienia, odbywa się tak, jak do wszystkich pozostałych plików, a opóźnienie powstałe w czasie dekompresji skompresowanych danych jest praktycznie niezauważalne. Zastosowanie kompresji jest równie proste jak w przypadku szyfrowania, gdyż znajduje się w tym samym oknie dialogowym. Wystarczy, że zaznaczycie tam opcję Kompresuj zawartość, aby zaoszczędzić miejsce na dysku. Nie można zaszyfrować danych skompresowanych. Analogicznie, dane zaszyfrowane nie mogą być poddane kompresji.
Przydział - przydział dyskowy (z angielskiego nazywany quotą) to mechanizm, który pozwala kontrolować ilość miejsca na dysku zajmowaną przez poszczególnych użytkowników. Umożliwia również ustalanie limitów wykorzystania dysku. W praktyce oznacza to, że jeśli uważacie, że jakiś użytkownik Waszego komputera zużywa za dużo zasobów dyskowych, możecie ograniczyć mu miejsce na dysku do pewnego, ustalonego przez Was poziomu. Stosując najbardziej restrykcyjne ograniczenia, możecie doprowadzić do sytuacji, w której użytkownik po przekroczeniu swojego przydziału nie będzie w stanie zapisać żadnych nowych danych. Aby ustalić przydział, należy udać się do okna dialogowego Właściwości woluminu, a następnie otworzyć zakładkę Przydział. Na zakładce tej konfiguruje się ogólne opcje dotyczące restrykcji przydziału, natomiast tworzenie wpisów dla konkretnych użytkowników przebiega w konsoli dostępnej po naciśnięciu przycisku Wpisy przydziałów. Warto zaznaczyć, że limity można ustalać jedynie użytkownikom – grupy nie mogą być objęte tymi założeniami.

Ten post był edytowany przez Dziubek dnia: 12 luty 2007 - 12:50


#2 Dziubek

Dziubek

  Złota rączka :)

 • Global Moderator
 • 2383 postów

Napisany 01 czerwiec 2006 - 22:45

A ja podam Wady NTFS (jak wiadomo nic nie jest doskonałe smile.gif )

Wady NTFS

Mimo że NTFS jest zalecany dla większości użytkowników Windows 2000, to w niektórych sytuacjach nie jest odpowiednim systemem plików. Do wad systemu NTFS zaliczają się:


Woluminy NTFS nie są dostępne z poziomu systemów MS-DOS, Windows 95 i Windows 98. Zaawansowane funkcje NTFS wprowadzone w systemie Windows 2000 nie są dostępne w systemie Windows NT.


W przypadku bardzo małych woluminów, zawierających w większości małe pliki, zarządzanie NTFS może spowodować niewielki spadek wydajności w porównaniu do systemu FAT.

W poprzednich wersjach systemu Windows istniało ograniczenie systemu NTFS, polegające na tym, że uszkodzone pliki systemowe w woluminie NTFS uniemożliwiały start komputera. W przeszłości, w celu uzyskania dostępu do uszkodzonego woluminu, konieczne było ponowne zainstalowanie systemu Windows NT w oddzielnym katalogu (innym niż przy pierwszej instalacji).

W systemie Windows 2000 rozwiązano ten problem udostępniając dwa nowe narzędzia. Pierwszym z nich jest tryb awaryjny, umożliwiający uruchomienie systemu Windows 2000 jedynie z podstawowym zestawem sterowników urządzeń i usług systemowych. Tryb awaryjny umożliwia uniknięcie ładowania plików blokujących start systemu, co umożliwia administratorowi rozwiązanie problemu.

Jeżeli uszkodzenie systemu operacyjnego jest tak znaczne, że komputera nie można uruchomić nawet w trybie awaryjnym, to można go uruchomić za pomocą dysku CD systemu operacyjnego Windows 2000 lub dyskietek programu instalacyjnego, za pomocą Konsoli odzyskiwania. Konsola ta jest specjalnym środowiskiem udostępniającym wiersz poleceń, za pomocą którego administrator może skopiować pliki systemowe z dysku CD, naprawić błędy dyskowe lub w inny sposób rozwiązywać problemy, nie instalując drugiej kopii systemu operacyjnego. Więcej informacji na temat trybu awaryjnego i Konsoli odzyskiwania można znaleźć w rozdziale „Narzędzia i strategie rozwiązywania problemów”.
Formatowanie woluminu systemowego dla wielu systemów operacyjnych

Gdy istnieje konieczność uruchamiania innych systemów operacyjnych, takich jak Windows 95, Windows 98, Windows for Workgroups lub MS-DOS, należy dla woluminu systemowego (i rozruchowego dla innych systemów) wybrać FAT16.
Do początku stronyDo początku strony
Wydajność

W przypadku małych woluminów, systemy FAT16 i FAT32 mogą umożliwiać nieco szybszy dostęp do plików niż NTFS, ponieważ:


Struktura FAT jest prostsza.


Dla tej samej ilości plików rozmiar folderu FAT jest mniejszy.


FAT nie kontroluje tego, czy użytkownik może korzystać z danego pliku lub folderu, dzięki temu system nie zużywa czasu na sprawdzenie uprawnień.

NTFS minimalizuje ilość dostępów do dysku i czas potrzebny do odnalezienia pliku. Dodatkowo, jeżeli folder jest wystarczająco mały, aby zmieścił się w rekordzie tablicy plików MFT (Master File Table), to NTFS odczytuje go wraz z tym rekordem.

Wpis folderu FAT zawiera indeks tablicy alokacji plików, który identyfikuje numer jego pierwszego klastra. W celu odnalezienia pliku FAT musi przeszukać całą strukturę folderu.

W przypadku operacji przeprowadzanych na dużych folderach, zawierających zarówno długie, jak i krótkie nazwy plików, prędkość działania FAT zależy od rodzaju tych operacji i rozmiaru folderu. Jeżeli FAT szuka pliku który nie istnieje, to musi przeszukać cały folder – operacja ta w przypadku struktury FAT trwa dłużej niż w przypadku struktury NTFS.

Prędkość odczytu lub zapisu pliku w systemie Windows 2000 zależy od kilku czynników:


Jeżeli plik jest w znacznym stopniu sfragmentowany, to system NTFS zazwyczaj wymaga mniejszej ilości dostępów do dysku w celu odnalezienia wszystkich fragmentów.


W obydwu systemach plików domyślny rozmiar klastra zależy od rozmiaru woluminu i jest zawsze potęgą dwójki. Adresy w systemie FAT16 są liczbami 16-bitowymi, FAT32 używa adresów 32-bitowych, natomiast NTFS – 64-bitowych.


Domyślny rozmiar klastra woluminu FAT16 jest zawsze większy, niż domyślny rozmiar klastra woluminu FAT32 lub NTFS o tej samej pojemności. Większy rozmiar klastra woluminu FAT16 może jednak powodować mniejszą fragmentację plików.


W przypadku NTFS rekord MFT może w całości zawierać małe pliki, natomiast w systemie FAT rekordy tablicy plików zawsze zawierają wskaźniki. Rozmiar pliku, który mieści się w rekordzie MFT, zależy od rozmiaru klastra i ilości przypisanych do niego atrybutów.

Porady dotyczące programów z pakietu Office pochodzą z witryny poradykomputerowe.pl

Dodany obrazek

Dodany obrazek


#3 Dziubek

Dziubek

  Złota rączka :)

 • Global Moderator
 • 2383 postów

Napisany 01 czerwiec 2006 - 22:49

Porównanie systemów plików FAT

Liczby w nazwach FAT12, FAT16 i FAT32 oznaczają ilość bitów, która jest potrzebna do zapisania wpisu w tablicy alokacji plików.


FAT12 używa 12-bitowych wpisów w tablicy alokacji plików (212 klastrów).


FAT16 używa 16-bitowych wpisów w tablicy alokacji plików (216 klastrów).


FAT32 używa 32-bitowych wpisów w tablicy alokacji plików, jednakże system Windows 2000 rezerwuje pierwsze cztery bity, co oznacza, że system FAT32 może teoretycznie posiadać maksymalnie 228 klastrów.

Uwaga System plików FAT12 jest używany jedynie na dyskach elastycznych i w bardzo małych woluminach systemu Windows 2000.

Istnieją również inne zalety i wady systemów FAT16 i FAT32.
Zalety systemu FAT16

Do ZALET systemu FAT16 zaliczają się:


Możliwość korzystania z FAT16 przez systemy operacyjne MS-DOS, Windows 95, Windows 98, Windows NT, Windows 2000 i niektóre systemy typu UNIX.


Istnienie wielu narzędzi programowych, służących do rozwiązywania problemów i odzyskiwania danych w woluminach FAT16.


W przypadku awarii systemu operacyjnego uniemożliwiającej uruchomienie komputera, można go uruchomić przy użyciu dysku startowego MS-DOS, po czym rozwiązać problem.


FAT16 jest efektywny pod względem prędkości i magazynowania danych w woluminach mniejszych od 256 MB.
Wady systemu FAT16

Do WAD systemu FAT16 zaliczają się:


Katalog główny woluminu może zawierać maksymalnie 512 wpisów. Wykorzystanie długich nazw plików (LFN) może w znaczący sposób ograniczyć ilość dostępnych wpisów.


System FAT16 posiada ograniczenie do 65.536 klastrów, z których część jest zarezerwowana. Daje to praktyczne ograniczenie do 65.524 klastrów. Największy wolumin FAT16 w systemie Windows 2000 może mieć rozmiar 4 GB i korzysta z klastrów o rozmiarze 64 KB. W celu zachowania zgodności z systemami MS-DOS, Windows 95 i Windows 98 nie powinno się tworzyć woluminów większych niż 2 GB.


FAT16 jest nieefektywny w przypadku dużych woluminów, ponieważ rozmiar klastra szybko się zwiększa. Miejsce na dysku alokowane dla każdego pliku zależy od ziarnistości klastrów, a nie od rozmiaru pliku. Na przykład 10-kilobajtowy plik zapisany na woluminie o rozmiarze 1,2 GB (używającym klastrów o rozmiarze 32 KB) marnuje 22 KB przestrzeni dyskowej.


Sektor rozruchowy nie jest zabezpieczany za pomocą kopii bezpieczeństwa.


W systemie FAT16 nie istnieje żaden wbudowany schemat zabezpieczeń lub kompresji.
Zalety systemu FAT32

System FAT32 posiada następujące usprawnienia:


Katalog główny woluminu FAT32 jest zwykłym łańcuchem klastrów i może być umieszczony w dowolnym miejscu woluminu. Dzięki temu system FAT32 nie ogranicza ilości wpisów w katalogu głównym.


FAT32 korzysta z mniejszych klastrów (4 KB w przypadku woluminów o rozmiarze do 8 GB), dzięki czemu wydajniej niż FAT16 alokuje przestrzeń dyskową. W zależności od rozmiaru używanych plików, w dużych woluminach FAT32 zachowuje potencjalnie dziesiątki lub nawet setki megabajtów wolnej przestrzeni dyskowej, traconej w systemie FAT16.


FAT32 może automatycznie skorzystać z zapasowej kopii tablicy alokacji plików (w systemie FAT16 jedynie narzędzia takie jak Chkdsk mogły przeprowadzić odtworzenie kopii zapasowej).


Sektor rozruchowy jest automatycznie zabezpieczany w określonej lokalizacji woluminu, dzięki czemu woluminy FAT32 są mniej narażone na awarie niż woluminy FAT16.
Wady systemu FAT32

Do WAD systemu FAT32 zaliczają się:


Największy wolumin FAT32, który może zostać sformatowany przez system Windows 2000, ma rozmiar 32 GB.


Woluminy FAT32 są bezpośrednio dostępne tylko z systemów operacyjnych Windows 95 OSR2 lub Windows 98.


W przypadku awarii uniemożliwiającej uruchomienie systemu operacyjnego, nie można uruchomić komputera za pomocą dyskietki sformatowanej w systemie MS-DOS lub Windows 95 (wyłączając wersję OSR2 i późniejsze).


W systemie FAT32 nie istnieje żaden wbudowany schemat zabezpieczeń lub kompresji.

Porady dotyczące programów z pakietu Office pochodzą z witryny poradykomputerowe.pl

Dodany obrazek

Dodany obrazek

0 Użytkowników czyta ten temat

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych użytkowników